Ćwiczenia strażaków ochotników z terenu gminy Boćki

W dniu 12 maja 2017r. około godz. 10.00 w Boćkach w wyniku zwarcia w instalacji elektrycznej doszło do pożaru  w jednym z pomieszczeń Kościoła św. Józefa Oblubieńca i św. Antoniego z Padwy w Boćkach. Pożar zostaje szybko zauważony, informacja o zdarzeniu trafia do Dyżurnego Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Bielsku Pożarnym. Na miejsce zdarzenia  zadysponowane zostają odpowiednie siły i środki.  W chwili przybycia na miejsce zdarzenia pierwszych jednostek straży pożarnej pożarem objęte było jedno pomieszczenie na parterze kościoła, oraz poddasze i więźba dachowa nad tym pomieszczeniem. W wyniku pożaru silnemu zadymieniu uległa pozostała część kościoła. Strażacy musieli jednocześnie prowadzić działania gaśnicze wewnątrz budynku, przeszukać budynek i ewakuować wszystkie osoby znajdujące się w budynku oraz prowadzić działania gaśnicze z zewnątrz budynku przy użyciu drabiny mechanicznej. Dodatkowo w trakcie prowadzenia działań ratowniczo-gaśniczych do Kierującego Działaniami Ratowniczymi (KDR) trafia informacja o zderzeniu dwóch samochodów osobowych w pobliżu miejsca działań. KDR podejmuje decyzję o przegrupowaniu części sił i środków. Część strażaków podejmuje działania związane z udzieleniem pomocy uczestnikom wypadku drogowego. Na miejscu wypadku okazuje się, że w wyniku zderzenia czołowego dwóch samochodów osobowych poszkodowane zostały 3 osoby, poszkodowani są uwięzieni w pojazdach. Konieczne było wykonaniu dostępu za pomocą narzędzi hydraulicznych do osób poszkodowanych znajdujących się pojazdach oraz udzieleniu im pierwszej pomocy.

Takie oto założenia taktyczne musieli zrealizować strażacy Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu gminy Boćki w trakcie ćwiczeń zorganizowanych przez Komendę Powiatową PSP w Bielsku Podlaskim. Część praktyczna poprzedzona została częścią praktyczną, w trakcie której uczestnikom szkolenia przypomniane zostały zagadnienia związane z taktyką ratowniczo – gaśniczą, ratownictwem technicznym i medycznym oraz bezpieczeństwem prowadzenia działań ratowniczo-gaśniczych. W ćwiczeniach brali udział strażacy z jednostek OSP z Bociek, Andryjanek, Dubna i Wygonowa. W trakcie ćwiczeń wykorzystano również samochód specjalny – drabinę mechaniczną z JRG w Bielsku Podlaskim.

 

Głównym celem ćwiczeń było doskonalenie przygotowania członków Ochotniczych Straży Pożarnych prowadzenia działań gaśniczych, działań ratowniczych podczas zdarzeń z ratownictwa technicznego i medycznego oraz prowadzenia łączności radiowej.