Sport PSP i OSP

                                   

Wypadek z udziałem 4 samochodów na drodze krajowej nr 19 w pow. bielskim

15 sierpnia 2016 r. około godz. 15.20 na drodze krajowej nr 19, pomiędzy miejscowościami Boćki oraz Andryjanki, doszło do zderzenia 3 samochodów osobowych (Opel Astra, Citroen Xantia i Dacia Sandero) oraz samochodu ciężarowego MAN kierowanego przez obywatela Ukrainy. Na miejsce zdarzenia zadysponowano 3 zastępy straży pożarnej, a także powiadomiono Policję i Pogotowie Ratunkowe.

W chwili dojazdu na miejsce zdarzenia pierwszego zastępu OSP samochód ciężarowy oraz samochód osobowy Opel Astra znajdowały się w rowie, natomiast pozostałe dwa samochody osobowe znajdowały się na jezdni. Wszystkie osoby biorące udział w zdarzeniu (8 osób) opuściły pojazdy o własnych siłach. Obecne na miejscu zdarzenia Zastępy Ratownictwa Medycznego (ZRM) wykonywał czynności ratownicze. Droga była całkowicie nieprzejezdna.

Działania JOP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz odłączeniu akumulatorów w rozbitych pojazdach. Plamę oleju z rozbitych pojazdów usunięto przy użyciu sorbentu. W wyniku odniesionych obrażeń trzy osoby zostały zabrane do szpitala. Pozostałym osobom biorącym udział w zdarzeniu pomocy medycznej udzielił ZRM na miejscu akcji.

W działaniach udział brał 1 zastęp z Komendy Powiatowej PSP w Bielsku Podlaskim oraz 2 zastępy Ochotniczej Straży Pożarnej (OSP Boćki oraz OSP Andryjanki).

 

Pożar budynku mieszkalnego w Rudce

16 sierpnia 2016 r. doszło do pożaru budynku mieszkalnego w Rudce przy ul. Ciechanowieckiej.  Informacja do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Bielsku Podlaskim wpłynęła po godz. 12:30. Na miejsce zdarzenia zostało zadysponowanych pięć zastępów gaśniczych - jeden z JRG w Bielsku Podlaskim, dwa z OSP Rudka oraz po jednym z  OSP Koce Borowe i OSP Brańsk. Kiedy ratownicy dotarli na miejsce zdarzenia okazało się, że pożarem objęte jest całe wnętrze, wraz z poddaszem nieużytkowym, budynku mieszkalnego konstrukcji murowanej.

Działania zastępów straży pożarnej polegały na wprowadzeniu dwóch prądów wody do pomieszczeń użytkowych na parterze budynku oraz jednego prądu wody na poddasze. Działania gaśnicze były utrudnione ze względu na silne zadymienie oraz wysoką temperaturę. Mimo to ratownicy bardzo szybko opanowali sytuację i już po kilku minutach pożar został zlokalizowany. Cała akcja gaśnicza łącznie z dogaszaniem trwała ponad trzy godziny. Wnętrze budynku oraz konstrukcja dachu, mimo szybko podjętej akcji gaśniczej, niestety, w większej części uległ spaleniu.

Na miejsce pożaru przybyli również Wójt oraz przedstawiciele gminy Rudka.

W działaniach ratowniczo – gaśniczych udział wzięło 25 strażaków Państwowej oraz Ochotniczej Straży Pożarnej, jak również policja i pogotowie energetyczne.